Hall of Fame Nomination Form

CHSCA HALL OF FAME NOMINATON

 

  1. Personal Information

Nominee’s Name: ____________________________________________________________

                                  (Last)                                                        (First)                                            (Middle)

 

Name (as it should appear on award:______________________________________________

 

Home Address: _______________________________________________________________

                                                   (Street and number)

 

City:____________________________________  State_____________________  Zip:____________

 

 

Home Phone:________________________________ Cell: ___________________________________

 

Email addres:________________________________________________________________________

 

  1. Coaching Tenure: ONLY positions held as a Varsity High School Head Coach

DATES

SCHOOL

CITY/STATE

SPORT

TOTAL YEARS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                

  1. TOTAL COACHING CAREER

    TOTAL YEARS AS A VARSITY HEAD COACH IN YOUR MAJOR SPORT: ____________

    TOTAL YEARS AS A VARSITY HIGH SCHOOL HEAD CAOCH IN ALL SPORTS:________

  2. VARSITY HIGH SCHOOL HEAD COACH RECORD

    TOTAL GAMES/MATCHES/MEETS__________________

    WINS:________ LOSSES:________ TIES:________ WIN%:________

    (NOMINEE’S NAME:_______________________________________________)

  3. TEAM CHAMPIOSNHIP INFORMATION

    THIS SECTION IS FOR YOU TO INDICATE YOUR COACHING HISTORY WITH RESPECT TO STATE CHAMPIONSHIPS. DO NOT LIST ANY RUNNER –UP INFORMATION UNLESS IT IS A STATE RUNNER-UP.

  1. STATE CHAMPIONSHIP

TOTAL

YEARS

 

  1. STATE RUNNER-UP

TOTAL

YEARS

 

  1. STATE SEMI-FINALS

 

TOTAL

YEARS

  1. STATE QUARTER-FINALS

 

TOTAL

YEARS

  1. LEAGUE/DIVISION CHAMPIONSHIPS

 

TOTAL

YEARS

  1. OTHER CHAMPIONSHIP

 

TOTAL

YEARS

 

  1. HIGH SCHOOL COACHING HONORS

    HONORS RECEIVED AS A RESULT OF YOUR WORK AS A VARSITY HIGH SCHOOL HEAD COACH (COACH OF THE YEAR. ALL-STAR COACH, ETC.)

DATE

ORGANIZATION

HONOR/AWARD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. PROFESSIONAL HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION SERVICE: LIST ANY HIGH SCHOOL ORGANIZATIONAL LEADERSHIP ROLE AT THE LOCAL, STATE OR NATIONAL LEVEL LIST OFFICE/POSITION HELD, COMMITTEE ASSIGNMENTS, CHAIR POSITIONS, ETC.

DATE

ORGANIZATION

POSITION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(NOMINEE’S NAME:_______________________________________________)

  1. ADDITIONAL DATA OR INFORMATION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OFFICIAL CERTIFICATION OF INFORMATION

 

NOMINEE: I CERTIFY THAT THE INFORMATION DISCLOSED HEREIN IS CORRECT.

 

DATE:________________________

 

 

SIGNATURE:______________________________________________________________

 

ATHLETIC DIRECTOR OR PRINCIPAL (IF NOMINEE IS DECEASED THIS SIGNATURE IS SUFFICIENT)

 

DATE:________________________

 

 

SIGNATURE:______________________________________________________________

 

 

 

 

 

(NOMINEE’S NAME:_______________________________________________)

 

  • COPY AND PASTE INFORMATION ABOVE AND MAIL FORM TO:

 

KEN KEZER, 47 OWANECO TRAIL, OLD SAYBROOK, CT 06475

Sponsors

The following is a list of all of the people who have, over the years, donated $100 each to help build and maintain the CHSCA Hall of Fame at Rentschler Field. This one time donation entitles the donor to be listed in the Hall of Fame dinner program and have their name engraved on the plaque in the Room of Honor at Rentschler Field. The original request to help was sent in the inaugural year of 1977 and again in 1990 and both times was met with overwhelming response.
Here is the list to date:

Mr. & Mrs. George Albano
Amity Athletics Booster Club
Amity Regional High School
Lauren Anderson
Sherwood J. Anderson/Sharon Finn
Ansonia High School
Scott Aresco, Maloney Softball
Awards of Elegance
Mr. & Mrs. Peter Barbarito
Bassick High School
Andrew J. Baylock
Lou Bazzano -Berlin High School
Blue Wave Booster Club, Darien High School
Francesca & Mike Bontatibus
Abe Breslow
Brien McMahon High School*
Bridgeport Central High School
Bridgeport Old Timers AA
Bristol Central High School*
Brookfield High School
Bunnell High School, Stratford
James C. Buonocore
Tom Butterfield II
Wally Camp
Joseph P. Canzanella
Ronald Carbone
Jack Casagrande & Family
Beverly & Jiggs Cecchini
Central Connecticut Conference
Central Valley Conference
Charter Oak Conference
Cheshire High School
Mario Ciarlo
Vincent Cioeta*
Lawrence N. Ciotti
Conard High School
Connecticut Association of Athletic Directors
Connecticut Field Hockey Hall of Fame
Connecticut Interscholastic Athletic Conference
Connecticut Sports Writer’s Alliance
Colonial Conference*
Deb & Len Corto
Cromwell High School
Crosby High School Athletics
Ed Crotty
Danbury High School
Danbury Varsity Club
Daniel Hand High School, Madison
Darien High School
Mr. & Mrs. Paul Davis
Mr. & Mrs. Robert DeMayo    
John DeNunzio
Russell Devin
The Dickenman Family
Linda Iverson Dirga
East Catholic High School
East Haven High School*
Ed and Andy Sport Shop*
E.O. Smith High School, Storrs
Ellington High School*
Dr. & Mrs. Joseph V. Erardi, Jr.
Fair field County District Board No. 9 of Approved Basketball Officials*
Fair field County Interscholastic Athletic Conference
Fairfield Prep
Fairfield Public Schools
Fairfield Warde High School
Mary Ann & Dom Ferrara
Mr. & Mrs. John J. Fontana
Mr. & Mrs. Joseph J. Fontana
James C. Ford
Greenwich High School*
Greenwich High School Boys Swim Team
Guilford High School
H.C. Wilcox Technical School, Meriden
John R. Hagan
Hamden High School
Winnie Hamilton
Mr. & Mrs. Dan Heffernan
Albert “Buzz” Holmes
Holy Cross High School, Waterbury
Howell Cheney Tech High School, Manchester
Jean M. Hunt
Ingriselli Carpentry
Jack Lockery Memorial Fund
J.M. Wright Technical School, Stamford
Bill Johnson
Peg & Mel Kleckner
Bo Kolinsky
John Kuczo
Mr. & Mrs. Joseph Kubachka
Lauralton High Academy, Milford
Leavenworth/Croft/Kennedy HS, Waterbury
Anita & Burt Leventhal
Lewis Mills High School, Burlington
Ernest & Barbara Lindner
John Lindquist
Judy & Mark Logan
Mr. & Mrs. John D. (Jack) Long
Lyman Hall High School, Wallingford
Ellen Mahoney
Tom Malin & Family
Maloney High School
Manchester High School*
Ed Markiewicz
Marra’s Restaurant, New Haven*
Masuk High School
Bill McAllister
Jerry McDougall & Family
Lolly McDougall (In Memoriam)
Mr. & Mrs. Larry McHugh
Robert J. McKee
John McVicar
Mercy High School
Middletown High School*
William F. Mignault
Francis X. Monnes
Dolores & Vito Montelli
Montville High School Athletic Booster Club
Tom Murray
Naugatuck High School
Naugatuck Valley League
New Britain High School Athletic Department
New Britain Sports Hall of Fame
New Canaan High School
New Haven Chapter Football Foundation*
New Haven Athletics
Wilbur Cross High School
James Hillhouse High School
Richard C. Lee High School
New Haven Register
Newtown High School
North Haven High School*
North Central Connecticut Conference*
Norwalk High School
Norwalk Old Timers A.A. Inc.
Norwich Free Academy
Notre Dame High School, West Haven
Babby Nuhn, North Branford Field Hockey
O. H. Platt High School
Gary A. Palladino
Parish Hill High School
Paul Kuczo Memorial Fund
Joan & Jim Penders
Pepsi-Cola of Bristol
Plainfield High School
Plainville High School
Platt High School, Meriden
Regional School District #7
Eugene Reilly
RHAM High School
Ridgefield High School
Rippowam High School, Stamford*
Rockville High School
Mr. & Mrs. Timothy Ryan, Jr.
Sacred Heart High School
Seymour High School    
Sheila & Charles Sharos
Douglas B. Sharples
Shoreline Athletic Conference*
Simsbury High School
South Windsor High School
Southington High School*
Patrick D. Spinola
Stamford High School*
Stephen Stoklosa & Candace Hachadourian
David & MaryJane Strong
Suffield High School
Daniel F. Sullivan
Fernand (Fern) Tetreau
Torrington High School
Carmine Tosches
Tourtellotte High School, Thompson
Trumbull High School
Gilbert L. Varjas
Varsity H. Scholarship Club
Vinal Technical School, Middletown
Walter Camp Foundation*
Warren Harding High School, Bridgeport
Westhill High School, Stamford*
Weston High School
Guy Whitten
Wilby High School, Waterbury
William Hall High School
Wilton High School*
Wilton High School Varsity Club*
Kathryn & Ivan Wood
Xavier High School, Middletown*
Frances Zaloski
Nicholas T. Zeoli*   

*Charter Members

Winners By Year

1977
Sam Bender – Hillhouse-New Haven
Paul Kuczo – Stamford
Connie Donahue – Torrington
Tom M. Monahan – Bristol
Frank Crisafi – East Haven
Tom. R. Monahan – Bristol
Joe Fontana – Southington
Andy Robustelli – Stamford & NY Giants

1978
Babe Allen – Bulkeley-Hartford
Tom Callaghan – Windham
Larry Amann – Hartford Public
Steve Miska – Harding-Bridgeport
John Janenda – Seymour, Notre Dame of West Haven, Amity Regional-Woodbridge
Boots Jarvis – Ansonia
Joe Sikorski – New Canaan
Walt Dropo – Moosup & Boston Red Sox
John Egan – Hartford & NBA Player

1979
Virginia Moessmang – Branford
Edward “Ted” Knurek – Hartford & Penney-East Hartford
Ben Zajac – Platt-Meriden
Howard B. Dickenman – NFA
John Maher – Darien
Edward J. Crotty – Danbury
Emmons J. Bowen – Hillhouse-New Haven
Fran “Spec” Shea – Naugatuck & NY Yankees
“Smokey Joe” Wood – Boston Red Sox

1980
John “Whitey” Piurek – West Haven
Edward Finn – Shelton
Charles “Chick” Shea – New Britain
Waino Fillback – Middletown
Lou DeFilippo – Derby
Virginia Parker – Staples-Westport
Harry Jacunski – Yale University
Edward Reilly Sr. – Bridgeport Central
J. Walter Kennedy – Stamford & NBA

1981
Ray Tellier – Wilbur Cross & Notre Dame-W. Haven
John McVicar – Rocky Hill
Richard Danielson – Manchester
Ted Alex – Shepaug Valley-Washington
Dan Garamella – Abbott Tech-Danbury
Jack Lockery – Stamford
Jimmy Lee – Wilby & Crosby-Waterbury
Joe Dugan – New York Yankees

1982
William O’Brien – New London
Ed Collins – Woodrow Wilson-Middletown
Tom Kelley – Manchester
John Knecht, Jr. – Branford
Ed Kirby – Housatonic Regional-Falls Village
Robert McKee – Conard-West Hartford
Lindy Remigino – Hartford Public
Carmine Tosches – Stamford
Steve Blass – Falls Village & Pittsburgh Pirates
Frank “Porky” Vieira – UNH

1983
Jim Penders – Stratford
Frank Fitzgerald – West Haven
Bill Allen – Ridgefield
Ray Legenza – Naugatuck
George Butcher – E. Lyme; Fitch-Groton; & Glastonbury
Nick Pietrosante – Notre Dame-WH & Detroit Lions
Robert Healy – Ellington
Bill Murphy – New Canaan

1984
Lou Astorino – Hamden
John Grocki – Farmington
Albert “Albie” Loeffler – Staples-Westport
Eugene “Ike” Kern – Norwalk
Larry McHugh – Xavier-Middletown
Frank Robinson – Hall-West Hartford
Charles Sharos – South Windsor
Charles “Pete” Wigren – Manchester
Dick McAuliffe – Farmington, Detroit Tigers

1985
Bob Saulsbury – Wilbur Cross-New Haven
Jean Hunt – Farmington
Wally Camp – Coginchaug-Durham
Morris Fabricant – Stonington
Donald Bates – Berlin
Billy Gardner – Waterford, Minnesota Twins
Hugh Greer – University of Connecticut
Nick Zeoli – Wilton

1986
Russ Devin – New Milford
Edna Fraser – Foran-Milford
Jerry McDougall – Trumbull
Tom Nevers – Nathan Hale-Ray-East Haddam
Johnny Newell – Hartford Public
John Paterno – Bloomfield
Jake Salafia – Cromwell
Bobby Valentine – Stamford & Texas Rangers
Fred Schipke – Wallingford

1987
Joe Bruno – Hamden
Ed Ferrigno – Windham
Joe Folino – Staples, Westport
John Fontana – Southington
Mae Miller – Portland
Calvin Murphy – Norwalk & Houston Rockets
Gerry Rousseau – Waterford
Ed Sadlon – Woodbury
Bill Schofield – Waterbury
Red Verderame – Wilbur Cross-New Haven

1988
Ed Cavanaugh – Waterbury
Robert “Jiggs” Cecchini – Suffield
Art Crouse – West Haven
Dave Deacon – Hall-West Hartford
Harold “Red” Lawson – New Britain
Marcia Dolan – Danbury
Ivan Wood – Plainville
George Ritchie – Wethersfield
Ernie Lindner – Old Saybrook

1989
Lou Bazzano – Hartford
Albert “Buzz” Holmes – Simsbury
Ralph King – Brien McMahon-Norwalk
Mel Kleckner – East Windsor
Leo Pinsky – Farmington
Matthew F. “Pop” Shortell, Jr. – Ansonia
Pat Small – Fairfield
Jack Zilly – Southington
Joe Tonelli – Notre Dame-West Haven

1990
John Reardon – Waterbury
Jack Casagrande – Norwalk
Joan Gauthey – Shepaug Valley
Moe Morhardt – Gilbert School-Winsted
Joseph F. Cottone – Wethersfield
Norb Fahey – Maloney-Meriden
Vin Cazzetta – New Britain & Seattle U.

1991
Bill Mignault – Ledyard
Walt Lozoski – Southington
Earl Lavery – Fairfield Prep
Jim Piersall – Waterbury & Boston Red Sox
Tony Vitolo – Hillhouse-New Haven
Joan Sullivan – Simsbury
Pat Riera – New Britain
Frances Zaloski – New Milford

1992
John DeNunzio – Middletown
Dorothy Johnson – Granby Memorial
Peter Kohut – New Fairfield
Robert LaBreche – South Windsor
Thomas Scarso – Norwalk
Joe Schiopucie – Wilcox Tech-Meriden
Kenneth Kezer – New Britain
Terry Tata – Cheshire & National League Umpire

1993
Fran Sweeney – Connecticut College
Terry Lowe – Greenwich
Larry Ciotti – Hand-Madison
Lorraine Splain – Old Saybrook
Bob Skoronski – Green Bay Packers
Andy Baylock – University of Connecticut
Ralph Papazian – Bristol
John Kuczo – Stamford

1994
Bob Schaefer – Norwich & MLB
Gail Shipp – Trumbull
Fran Monnes – Cromwell
Arlene Salvati – Cheshire
Walt Czekaj – Stratford
Bob Demayo – North Haven
Bill Gibney – Berlin

1995
Irving S. Black – New Britain
Mario Ciarlo – Waterbury
Judy Deeb – East Lyme
John R. Hagan – Stamford
Brian T. Kelley – Staples
Vito M. Montelli – St. Joseph-Trumbull
Daniel F. Sullivan – Windsor Locks

1996
Edward M. McCarthy Sr. – West Haven
Rebecca M. Strominger
Steve Levinthal – Stafford
John D. “Jack” Long – Bacon Academy
Rob Dibble – Cincinnati Reds
Winifred Hamilton – Stamford
Daniel P. Heffernan – Seymour    

1997
Bill McAllister – Ansonia
Thomas A. Murray – Branford
Bernice Nicolari – Shelton
Tom Penders – University of Texas
Susan Schwerdtle – New Canaan
Albert Pelligrinelli – Berlin
James E. Penders – East Catholic

1998
Tom Butterfield – Weaver/Hall
Bill Healey – Coginchaug
Joan Joyce – Crosby
Rene Ledoux – Norwich Free Academy
Babby Nuhn – North Branford
Michael A. Vanacore – North Haven
Leroy S. Vaughn – Norwalk
Maurice Samuel “Mo” Vaughn – Boston Red Sox

1999
Kathleen “Cookie” Bromage – Enfield
Robert Haddad – Windham
Bill Huber – New Britain
Catherine McGuirk – Branford
Wayne Nakoneczny – Southington
Dan O’Grady – Danbury
Eugene M. Reilly – Portland
Joseph F. Reilly – South Catholic

2000
Cynthia Adamski – Brookfield
Jeff Bagwell – Houston Astros
Dan Casey – Hillhouse
John Castellani – New Britain & Seattle University
Howie Dickenman, Jr. – NFA, UConn & Central Connecticut State University
John Pouzzner – Northwest Regional
Doug Sharples – St. Bernard
John Skubel – Middletown, Woodrow Wilson
Dave Strong – Masuk

2001
Bill Baron – East Hartford, Ridgefield
John Giampaolo – Masuk
Lorene McLaughlin – Farmington
Charles Nagy – Cleveland Indians
Joe Piazza – Southington
Tim Ryan – NFA
Guy Whitten – Wilton

2002
Lauren Anderson – North Haven
Barry Chasen – Windsor
Harry Michael Geraghty – S. Windsor
Donna Lopiano – President, Women’s Sports Foundation
Gary Palladino – Notre Dame, West Haven
Robert M. Serrano – Brookfield, New Fairfield
Rob Szymaszek – Maloney, Meriden

2003
Jim Buonocore – Fitch, NFA
Linda Dirga – Pomperaug
Joseph Kubachka, Sr. – Hartford Public
Tom Marcucci – Notre Dame, West Haven
Michael A. Pitruzzello – Cromwell
Dennis Siegmann – Bristol Central
James Solomon – William Hall
Fernand S. Tetreau – Fairfield

2004
Ed Aston – Cheshire
Jim Dolan – Joel Barlow
Stacey Cagenello
Jim Casagrande – Newtown
John “Laddie” Lawrence – Staples
Dave Shea – Bacon Academy
Linda Wooster – Amity Regional

2005
Ray Barry – Norwalk
Joe Benanto – Shelton
Tony Falzarano – Putnam
Dick Galiette – NHSACA
Bo Kolinsky – The Hartford Courant
Sue McAuliffe-Curnias – Hall, W. Hartford
Lou Milardo – Nathan Hale-Ray,
East Haddam

2006
Owen Canfield – The Hartford Courant
Ron Carbone – Hamden
Dom Ferrara – St. Thomas Aquinas
Vin Iovino – New Canaan
Hal Levy – Shore Line Newspapers
Beverly Lowden – Thomaston
John O’Connor – Branford
Lynn Ryan – Stamford
Pete Shuler – Westbrook

2007
Mark Brookes – Haddam-Killingworth
Bill Johnson – Amity Regional
Laurie LaRusso – Darien
Ed Lynch – Simsbury
Martin Sauer – Brookfield
Frank Scelza – Hartford School System
Jim Senich – CT Judicial System

2008
George Albano – Reporter, Norwalk
George Baldwin – Woodrow Wilson
Michael Bontatibus – Cheshire
Abe Breslow – Trumbull
Pam Childs – Putnam
Len Corto – New Britain
Gary Makowicki – Norwich Free Academy

2009
Ellen Mahoney – Ledyard
Bill Wallach – Guilford
Paul Davis – Amity Regioinal
Marty F. Roos – Notre Dame-Fairfield
Gilbert Varjas – New London
Mark Logan – RHAM
Charlie Bentley – Warren Harding
Lou Marinelli – New Canaan
Kenneth L. Lipshez – Media

2010
Peter Barbarito – Wilbur Cross, Hillhouse
Jim Canty – Tourtellotte
Chris Webster – North Branford
Robert Michalski – Xavier
Steve Norris – Darien
Matt Buckler – Media
Leo Veleas – Berlin
Patrick Spinola – Norwalk
Steve Filippone – Daniel Hand

2011
Sherwood “Woody” Anderson – Media
Dr. Joseph Erardi, Jr. – Manchester
Paula Fitzgerald – Westbrook, Old Saybrook
Burt Leventhal – Cheshire
Thomas Malin – East Catholic, Manchester
Katharine “Kitty” Palmer – Guilford, Hand
William H. Parkinson – Notre Dame, W. Haven
Jody Rajcula – Brookfield, Western CT State
Stephen Stoklosa – South Windsor

2012
Daniel Borgman – New Canaan
Robert Cersosimo – Conard
Nancy Grace – Canton
Patsy Kamercia – Haddam-Killingworth
Peter Kokinis – Bulkeley, Wethersfield
Charles Larson – Northwest Catholic
Joe Madaffari – Brien McMahon
Robert Neubauer – Lyman Hall, Sheehan
Barbara Startup – Avon, Newburgh (NY)
Mark Jaffee – Media

 

2013

Richard W. Albonizio-Greenwich

John Robert Blomstann-E.O. Smith (Storrs)

Robert Stephen Freimuth- Plainville

Charles Tony Gorman-Henry Abbott Tech

Jack Hunt- Ansonia*

Dennis Lobo- Granby Memorial

Fred P. Williams- Northwest Regional (Winsted)

Terri Ziemnicki- Avon/Granby

Sean Barker- Media

 

2014
Joseph Paul Canzanella- New Haven

Brian T. Crudden- Windham HS

Christy R. Hayes- St. Joseph HS, Wilton HS

Paul Mengold- Amity HS, Orange

William D. Mongovan- Greenwich HS

Marcellino F. Petroccio- Staples HS, Westport

Deborah J. Petruzzello- Middletown

Edmund W. Poscavage- Naugatuck HS

Kathleen Mary Walling- Hall HS, West Hartford

Tom Yantz- Media

 

2015

George Beaudry- Conard*

Jonathan Capone- West Haven

Gerry Chester- Griswold, Ellis Tech, St. Bernard

Michael Fritch- Wolcott Tech, Torrington

Mike Giovinazzo- Bristol Eastern

Theresa Napoltano- Lauralton Hall, Amity, St. Mary

Michael Savage, CAS-CIAC, Litchfield HS

Davis E. Schulz- Fairfield Ludlowe, Roger Ludlowe, Andrew Warde

George Suitor- Manchester, East Catholic

George DeMaio, Jr.- Media

 

2016
Rich Coppola- Foc CT Sports

Marty DeLiveron- Avon

Ed Faulkner- Brien McMahon

Barbara Hedden- Cheshire

Howie Hewitt- Maloney

Rich Langer- Haddam Killingworth

Bob Mastroni- Bunnell

Elaine Piazza- SHA, Lyman Hall

Major Steven C. Reich- Shepaug Valley*

Ricky Shook- Danbury

* Posthumously

 

 

HOF Awards History/Nomination Form

At the initial Connecticut High School Coaches Association executive board meeting, during the school year 1977-1978, Larry McHugh suggested initiating a Connecticut High School Coaches Association Hall of Fame.
The first induction was held on March 31, 1978 at the Shearton Park Plaza in New Haven at noontime ceremony.
The Connecticut High School Hall of Fame committee meets each year during a May meeting to discuss and select the next CHSCA Hall of Fame class.
The CHSCA holds its induction ceremony in November at the Aqua Turf Club in Southington.
The inaugural inductees were: Sam Bender, Hillhouse High School; Frank Crisafi, East Haven High School; Cornelius “Connie” Donahue, Torrington High School; Joseph Fontana, Southington High School; Paul J. Kuczo, Sr., Stamford High School; Thomas M. Monahan, Bristol High School; Thomas R. Monahan, Bristol High School; and Andy Robustelli, Director of Operations for the New York Giants – Special Recognition Award.

CURRENT CHSCA HOF COMMITTEE:
Ken Kezer, Chairman
Cyndie Adamski
Cookie Bromage
Robert Cecchini
John J. Fontana
Ralph King
Larry McHugh
Babby Nuhn
Jim Penders
Mike Pitruzzello
Charlie Sharos
Dave Strong
Kathy Walling

 

CHSCA HALL OF FAME NOMINATON

 

  1. Personal Information

Nominee’s Name: ____________________________________________________________

                                  (Last)                                                        (First)                                            (Middle)

 

Name (as it should appear on award:______________________________________________

 

Home Address: _______________________________________________________________

                                                   (Street and number)

 

City:____________________________________  State_____________________  Zip:____________

 

 

Home Phone:________________________________ Cell: ___________________________________

 

Email addres:________________________________________________________________________

 

  1. Coaching Tenure: ONLY positions held as a Varsity High School Head Coach

DATES

SCHOOL

CITY/STATE

SPORT

TOTAL YEARS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                

  1. TOTAL COACHING CAREER

    TOTAL YEARS AS A VARSITY HEAD COACH IN YOUR MAJOR SPORT: ____________

    TOTAL YEARS AS A VARSITY HIGH SCHOOL HEAD CAOCH IN ALL SPORTS:________

  2. VARSITY HIGH SCHOOL HEAD COACH RECORD

    TOTAL GAMES/MATCHES/MEETS__________________

    WINS:________ LOSSES:________ TIES:________ WIN%:________

    (NOMINEE’S NAME:_______________________________________________)

  3. TEAM CHAMPIOSNHIP INFORMATION

    THIS SECTION IS FOR YOU TO INDICATE YOUR COACHING HISTORY WITH RESPECT TO STATE CHAMPIONSHIPS. DO NOT LIST ANY RUNNER –UP INFORMATION UNLESS IT IS A STATE RUNNER-UP.

  1. STATE CHAMPIONSHIP

TOTAL

YEARS

 

  1. STATE RUNNER-UP

TOTAL

YEARS

 

  1. STATE SEMI-FINALS

 

TOTAL

YEARS

  1. STATE QUARTER-FINALS

 

TOTAL

YEARS

  1. LEAGUE/DIVISION CHAMPIONSHIPS

 

TOTAL

YEARS

  1. OTHER CHAMPIONSHIP

 

TOTAL

YEARS

 

  1. HIGH SCHOOL COACHING HONORS

    HONORS RECEIVED AS A RESULT OF YOUR WORK AS A VARSITY HIGH SCHOOL HEAD COACH (COACH OF THE YEAR. ALL-STAR COACH, ETC.)

DATE

ORGANIZATION

HONOR/AWARD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. PROFESSIONAL HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION SERVICE: LIST ANY HIGH SCHOOL ORGANIZATIONAL LEADERSHIP ROLE AT THE LOCAL, STATE OR NATIONAL LEVEL LIST OFFICE/POSITION HELD, COMMITTEE ASSIGNMENTS, CHAIR POSITIONS, ETC.

DATE

ORGANIZATION

POSITION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(NOMINEE’S NAME:_______________________________________________)

  1. ADDITIONAL DATA OR INFORMATION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OFFICIAL CERTIFICATION OF INFORMATION

 

NOMINEE: I CERTIFY THAT THE INFORMATION DISCLOSED HEREIN IS CORRECT.

 

DATE:________________________

 

 

SIGNATURE:______________________________________________________________

 

ATHLETIC DIRECTOR OR PRINCIPAL (IF NOMINEE IS DECEASED THIS SIGNATURE IS SUFFICIENT)

 

DATE:________________________

 

 

SIGNATURE:______________________________________________________________

 

 

 

 

 

(NOMINEE’S NAME:_______________________________________________)

 

  • COPY AND PASTE INFORMATION ABOVE AND MAIL FORM TO:

 

KEN KEZER, 47 OWANECO TRAIL, OLD SAYBROOK, CT 06475